VPSP - kas tai?

VPSP apibrėžimas ir požymiai

VPSP apibrėžimas

Viešojo ir privataus sektorių partnerystė (VPSP) – ilgalaikis bendradarbiavimas tarp valstybės arba savivaldybės institucijos, arba jų kontroliuojamo juridinio asmens (viešasis subjektas) ir privataus subjekto, kai VPSP sutartimi viešasis subjektas suteikia privačiam subjektui teisę teikti viešąsias paslaugas ir (ar) vykdyti ekonominę veiklą, o privatus subjektas investuoja į vykdomą veiklą ir (ar) tokiai veiklai reikalingą turtą, prisiimdamas su perduodama veikla susijusią riziką ir už veiklos vykdymą gaudamas iš viešojo subjekto atlygį ir (ar) gaudamas ekonominės veiklos pajamas.

Keli viešieji subjektai gali įgyvendinti konsoliduotą VPSP projektai, prieš tai pasirašydami bendradarbiavimo susitarimą.

Pagrindiniai VPSP požymiai yra 5:

  1. Planuojamas ilgalaikis bendradarbiavimas. Paslaugos poreikis yra ilgalaikis, todėl numatomas ilgalaikis bendradarbiavimas su privačiu subjektu.
  2. Paslaugų kompleksiškumas. Privatus subjektas bus atsakingas už projektavimą, statybos darbų vykdymą, sukurto ar modernizuoto turto priežiūrą, kitas paslaugas. Jeigu norima, kad privatus subjektas tik sukurtų turtą, tačiau priežiūrą vykdytų pats viešasis subjektas ar jo kontroliuojamas juridinis asmuo, tokia sutartis bus laikoma paprasta statybos rangos sutartis, o ne VPSP.
  3. Investavimas į turtą. Jeigu pagal strateginio valdymo sistemą reguliuojančius teisės aktus nėra rengiamas investicijų projektas (pavyzdžiui, planuojant įgyvendinti paslaugų koncesiją), VPSP projektas nėra rengiamas. 
  4. Visos ar didesnės dalies rizikų perdavimas privačiam subjektui (statybos, infrastruktūros tinkamumo, paslaugų kokybės, paklausos, finansavimo, turto likutinės vertės).
  5. VPSP projektui įgyvendinti reikalingas valstybės / savivaldybės turtas ir /ar žemės sklypas.  
Paskutinė atnaujinimo data: 2023 04 19