1. VPSP projekto rengimas ir tvirtinimas
VPSP etapo paaiškinimas
Čia rasite paaiškinimą, kokius veiksmus turi atlikti viešasis subjektas ir kiti VPSP procese dalyvaujantys asmenys rengiant, vertinant ir tvirtinant VPSP projektą.
Pagrindiniai šio etapo žingsniai yra 3:
1 žingsnis - VPSP rengimas
- VPSP projekto dokumentų parengimas. Jeigu pagal strateginio valdymo sistemą reglamentuojančius teisės aktus yra rengiamas investicijų projektas, tokiu atveju jį parengus yra rengiami VPSP projekto dokumentai. Strateginio valdymo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021 m. balandžio 28 d. nutarimu Nr. 292, investicijų projektas yra rengiamas, kai investicijų suma viršija 1 milijoną eurų (be PVM).
VPSP projekto dokumentus sudaro VPSP projekto aprašymas (pateikia informacija apie turtą, veiklas ir kt.), VPSP skaičiuoklė (pateikiami VPSP finansiniai ir ekonominiai skaičiavimai, rizikų paskirstymas, VPSP finansiniai rodikliai) ir Finansinių galimybių įgyvendinti investicijų projektą vertinimo lentelė. Kartu su VPSP projekto dokumentais CPVA yra pateikiamas investicijų projektas, jo skaičiuoklė ir kompetentingos institucijos vertinimo ataskaita, jeigu tokia yra.
Informaciją apie VPSP projekto dokumentų rengimo ir vertinimo tvarką galima rasti https://www.ppplietuva.lt/lt/leidiniai/viesojo-ir-privataus-sektoriu-partnerystes-projekto-dokumentu-rengimo-ir-vertinimo-taisykles
SVARBU. Keli viešieji subjektai gali konsoliduoti projektus, kas padėtų sumažinti tokių projektų rengimo kaštus, sutrumpintų pasirengimo įgyvendinti VPSP projektus laiką, o taip pat padidintų VPSP projekto patrauklumą rinkai. Konsoliduoti VPSP projektai gali būti apjungti pagal sektorius, pvz., dvi ar daugiau savivaldybių gali apjungti planuojamus mokyklų modernizavimo ar plėtros projektus, arba pagal funkcines zonas, t. y. apjungiant projektus, kurie apima greta esančių savivaldybių teritorijas ir yra aktualūs savivaldybių bendruomenėms.
Jeigu keli viešieji subjektai nusprendžia įgyvendinti konsoliduotą VPSP projektą, prieš Vyriausybei arba savivaldybės tarybai priimant sprendimą dėl VPSP projekto įgyvendinimo tikslingumo, viešieji subjektai turi pasirašyti bendradarbiavimo sutartį, kuriai reikalavimai yra nustatyti Investicijų įstatyme ir Koncesijų įstatyme.
PASTABA. Finansinių galimybių įgyvendinti investicijų projektą vertinimo lentelė rengiama tik tuo atveju, jeigu ji nebuvo parengta kartu su investicijų projektu ir skaičiuokle.
2 žingsnis - VPSP vertinimas
CPVA įvertina pateiktus dokumentus ir per 20 darbo dienų teikia išvadą dėl VPSP taikymo tikslingumo. Jei yra pateikti ne visi VPSP projekto dokumentai arba juose nėra pateikiama visa reikalaujama informacija, CPVA kreipiasi į viešąjį subjektą ir nustato terminą, kuris negali būti trumpesnis, kaip 5 darbo dienos, per kurį turi būti pašalinti trūkumai. Tokiu atveju, 20 darbo dienų terminas pradedamas skaičiuoti nuo tinkamų dokumentų gavimo CPVA dienos.
Atkreiptinas dėmesys, kai projektą įgyvendina savivaldybė ar jos kontroliuojamas juridinis asmuo, tokiu atveju CPVA išvada yra teikiama ne tik viešajam subjektui, bet ir savivaldybės kontrolieriui.
SVARBU. Jei dėl centrinės valdžios įgyvendinamo VPSP projekto CPVA išvadoje dėl VPSP taikymo tikslingumo nurodyta, kad VPSP taikyti nėra tikslinga ir viešasis subjektas sutinka su tokia išvada, VPSP projektas neįgyvendinamas arba jeigu centrinės valdžios viešasis subjektas motyvuotai nesutinka su tokia išvada, galutinį sprendimą dėl VPSP projekto įgyvendinimo tikslingumo priima Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
Jei dėl savivaldybės ar jos kontroliuojamo juridinio asmens įgyvendinamo VPSP projekto CPVA išvadoje dėl VPSP taikymo tikslingumo nurodyta, kad VPSP taikyti nėra tikslinga, sprendimą dėl VPSP projekto įgyvendinimo tikslingumo priima savivaldybės taryba, įvertinusi CPVA išvadoje pateiktą informaciją.
Išvados dėl VPSP projekto tikslingumo formą galima rasti https://www.ppplietuva.lt/lt/leidiniai/viesojo-ir-privataus-sektoriu-partnerystes-projekto-dokumentu-rengimo-ir-vertinimo-taisykles.
3 žingsnis - VPSP tvirtinimas
VPSP projektą tvirtina Vyriausybė arba savivaldybės taryba:
- centrinės valdžios institucija parengusi Vyriausybės sprendimo projektą kartu su CPVA išvada dėl VPSP taikymo tikslingumo, VPSP projekto aprašymu ir Finansinių galimybių įgyvendinti investicijų projektą vertinimo lentele teikia institucijoms išvadai ir Vyriausybei tvirtinti teisės aktų nustatyta tvarka.
- vietos valdžios institucija sprendimo projektą dėl VPSP projekto įgyvendinimo tikslingumo kartu su CPVA išvada dėl VPSP taikymo tikslingumo, VPSP projekto aprašymą, Finansinių galimybių įgyvendinti investicijų projektą vertinimo lentele teikia savivaldybės tarybai, prieš tai gavus savivaldybės kontrolieriaus išvadą.
Vietos valdžios konsoliduoto VPSP projekto įgyvendinimui sprendimus priima dalyvaujančių savivaldybių tarybos, gavusios kiekvienos įgyvendinant tokį projektą dalyvaujančios savivaldybės kontrolieriaus išvadą.