Naujienos

Valstybės investicijų planavimas: sieksime daugiau naudos ir efektyvumo

IP skaičiuoklės naujienai.jpg

 

Valstybės investicijų planavimas: sieksime daugiau naudos ir efektyvumo

Įvertinę per metus įvykusius šalies socialinių – ekonominių rodiklių pokyčius, Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) ekspertai atnaujino investicijų projektų rengimui ir jų vertinimui reikalingus socialinės – ekonominės naudos komponentų įverčius, konversijos koeficientus ir skaičiuoklę, kurie įsigalios nuo 2021 metų sausio 1 dienos.

Atnaujinti duomenys skelbiami čia: https://www.ppplietuva.lt/lt/naujienos/demesio-parengti-ip-rengimo-metodikos-5-6-ir-10-priedai-kurie-isigalioja-nuo-2021-01-01.

„Naudojantis šiais įrankiais, atliekama projektų sąnaudų-naudos analizė, vertinama planuojamų investicijų ir pokyčių nauda visuomenei. Jie leidžia, planuojant valstybės investicijas, taupyti laiką, išteklius ir yra skirti visiems projektų rengėjams bei vertintojams“, – sako CPVA viešosios ir privačios partnerystės skyriaus ekspertas Linas Jasiukevičius.   

Labai svarbu, pabrėžia ekspertas, kad nuo kitų metų pradžios įsigaliojus valstybės strateginio planavimo reformai, sąnaudų-naudos analizė bus taikoma ir planuojant investicijas priemonių lygyje.

Iki šiol tokia analizė buvo atliekama tik paskutiniame etape – vertinant projektus ir dažnai siekiant pateisinti priimtus sprendimus, kurie nulemti jau anksčiau, nustatant tinkamas ir netinkamas finansuoti išlaidas. Taip buvo iškraipoma jos paskirtis ir tikslas, nes projekto optimali alternatyva turėjo sutapti su tinkamomis finansuoti išlaidomis, kad projektas gautų finansavimą.

„Dabar analizė bus atliekama aukštesniame planavimo lygyje, kuriame galime kompleksiškiau įvertinti įvairių veiklų poveikį ir nustatyti didžiausią naudą kuriančias veiklų kryptis, kurioms vėliau bus randami finansavimo šaltiniai.

Projektuose beliks įvertinti, ar priemonės lygyje nustatytos veiklos kryptis vis dar teikia naudą konkrečiu atveju ir koks sprendinys geriausias. Kai kuriais atvejais užteks tik išlaidų efektyvumo vertinimo, nes visi klausimai dėl investicijų socialinės-ekonominės naudos jau bus atsakyti anksčiau. Šie pakeitimai padės daug lengviau rasti efektyviausius sprendimus problemoms spręsti“,– kaip iš esmės keičiasi valstybės investicijų planavimas pabrėžia L. Jasiukevičius.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020 12 14