Viešųjų investicijų finansavimo šaltiniai - Finansavimo šaltinių katalogas

Programa "InvestEU"

Finansavimo formaPaskola, Garantijos, Kitos finansinės priemonės
TipasVeiklai vykdyti, Infrastruktūrai ar kitam ilgalaikiui turtui kurti
Finansavimo galimybėsGalima gauti finansavimą, Bus galima gauti finansavimą
Veiklos sektoriusNaujos technologijos, Moksliniai tyrimai ir inovacijos, MVĮ plėtra, Socialinės paslaugos, Turizmas, Inovacijos, Energijos taupymas ir renovacija, Energetika, Plėtra, Sveikatos apsauga, Pramonė
Finansuojamos veiklosParama investicijoms, Nauji produktai ir paslaugos, Naujų įrankių/sprendimų kūrimas, Parama vystymui ir plėtrai
Atrankos būdasKita
Galimų pareiškėjų tipaiAukštojo mokslo įstaigos, Mažos ir vidutinės įmonės (MVĮ), Tyrimų centrai, Centrinės ir vietinės valdžios įstaigos, Valstybės ir savivaldybių įmonės, Verslo subjektai
Priemonės metai2021-2027

Programoje „InvestEU“ į vieną vietą bus sutelkta daugybė šiuo metu naudojamų ES finansinių priemonių ir bus platesniu
mastu taikomas sėkmingas Investicijų plano Europai (dar vadinamo "Junckerio planu") modelis.
Vykdydama programą „InvestEU“ Komisija toliau skatins investicijas, inovacijas ir darbo vietų kūrimą ir planuoja sutelkti apie 650 mlrd. EUR papildomų investicijų.
„InvestEU“ remiamos 4 skirtingos politikos sritys, daugiausia dėmesio skiriant toms, kuriose ES gali sukurti daugiausia pridėtinės vertės, teikdama biudžeto garantiją privačioms investicijoms pritraukti:
- Tvari infrastruktūra. Projektų, susijusių su tvaria energetika, skaitmeniniu junglumu, transportu, žiedine ekonomika, vandeniu,
atliekomis ir kita aplinkos infrastruktūra ir kt., finansavimas.
- Moksliniai tyrimai, inovacijos ir skaitmeninimas. Projektų, susijusių su moksliniais tyrimais ir inovacijomis, mokslinių tyrimų rezultatų pateikimu rinkai, pramonės skaitmeninimu, didesnių novatoriškų įmonių veiklos plėtimu, dirbtiniu intelektu ir kt., finansavimas.
- Mažosios įmonės. Palankių sąlygų mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ), taip pat mažoms vidutinės kapitalizacijos įmonėms
gauti finansavimą sudarymas.
- Socialinės investicijos ir įgūdžiai. Projektų, susijusių su įgūdžiais, švietimu, mokymu, socialiniu būstu, mokyklomis, universitetais, ligoninėmis, socialinėmis inovacijomis, sveikatos priežiūra, ilgalaike priežiūra ir jų prieinamumu, mikrofinansavimu,
socialinėmis įmonėmis, migrantų, pabėgėlių ir pažeidžiamų asmenų integracija ir kt., finansavimas.

Bendras biudžetas - 10,3 mlrd. EUR (ES biudžeto lėšų dalis, kuria pasinaudojant kaip garantija, planuojama sutelkti papildomas investicijas).
Valstybės narės turės galimybę kai kurias joms suteiktas Sanglaudos politikos lėšas skirti „InvestEU“ biudžeto garantijai ir taip užsitikrinti dar lankstesnes sąlygas.

Administruojančios institucijos

Europos Komisija (EK), Europos investicijų bankas (EIB)

Koordinuoja Lietuvoje

NEPASKELBTA

Ekspertinis vertinimas

Programą sudaro :
- InvestEU fondas (Viešųjų ir privačiųjų investicijų sutelkimas naudojant ES biudžeto garantijas.)
- Konsultacijų centras ( Techninės konsultacijos investicinių projektų, kuriems ieškoma finansavimo, klausimais.)
- Programos portalas (Lengvai prieinama duomenų bazė, į kurią įtraukiami projektai ir investuotojai.)
Be ES garantijos Sąjungos mastu, numatyta galimybė valstybėms narėms dalį pagal pasidalijamojo valdymo principą valdomų fondų lėšų panaudoti per specialų „InvestEU“ fondo ES garantijos skyrių, siekiant tų pačių tikslų.
„InvestEU“ fondo parama (ES garantija) bus įgyvendinama netiesioginio valdymo būdu. Komisija su įgyvendinančiaisiais partneriais (pasiūlytais valstybės narės) sudaro būtinus susitarimus dėl garantijos.
Atsižvelgiant į pagalbos pobūdį, „InvestEU“ konsultacijų centro veikla bus vykdoma taikant netiesioginį arba tiesioginį valdymą.
Atrinkdama įgyvendinančiuosius partnerius Komisija atsižvelgs į jų pajėgumą įgyvendinti „InvestEU“ fondo tikslus ir prisidėti nuosavais ištekliais, pritraukti privačių investuotojų, užtikrinti tinkamą geografinę ir sektorių aprėptį bei prisidėti prie naujų sprendimų rinkos nepakankamumo ir neoptimalios investavimo aplinkos problemoms spręsti.
Įgyvendinantieji partneriai turės aprėpti bent tris valstybes nares, tačiau tuo tikslu gali sudaryti grupę.
Bus įsteigta patariamoji taryba, kurią sudarys įgyvendinančiųjų partnerių atstovai ir valstybių narių atstovai, siekiant keistis informacija ir duomenimis, susijusiais su „InvestEU“ fondo finansinių produktų panaudojimu, ir aptarti kylančius poreikius bei naujus produktus.

ES garantija gali būti naudojama šių rūšių finansavimo, kurį teikia įgyvendinantieji partneriai, rizikai padengti:
(a) tiesiogiai arba netiesiogiai per finansų tarpininkus, fondus, investavimo platformas ar kitas priemones galutiniams gavėjams teikiamų paskolų, garantijų, priešpriešinių garantijų, kapitalo rinkos priemonių, bet kokių kitų finansavimo formų ar kredito vertės didinimo priemonių, įskaitant subordinuotąją skolą arba investicijas į nuosavą ar kvazinuosavą kapitalą;
(b) įgyvendinančiojo partnerio teikiamo finansavimo arba garantijų kitai finansų įstaigai, kad pastaroji galėtų vykdyti a punkte nurodytą finansavimo veiklą.

„InvestEU“ fondas remia tik tas finansavimo ir investavimo operacijas, kurios:
- atitinka investavimo gaires;
- padeda siekti Sąjungos politikos tikslų;
- atitinka Reglamento nustatytas sąlygas, visų pirma papildomumo reikalavimą ir, tam tikrais atvejais, didina privačiojo sektoriaus investicijas.

Veiksmai, „InvestEU“ fondo lėšomis remiami per ES arba valstybės narės skyrius, neturėtų dubliuotis su privačiuoju finansavimu ar jį išstumti arba iškraipyti konkurenciją vidaus rinkoje.
Finansavimo ir investavimo operacijos, kurioms taikoma ES garantija turi atitikti Reglamentą ir politikos tikslus bei tinkamumo kriterijus, nustatytus taisyklėse dėl Sąjungos programos, pagal kurią priimami sprendimai dėl paramos.
Parama suteikiant ES garantiją gali būti skiriama finansavimo ir investavimo operacijoms investavimo laikotarpiu, kuris baigiasi 2027 m. gruodžio 31 d.
Įgyvendinančiojo partnerio ir galutinio gavėjo, finansų tarpininko ar bet kurio kito subjekto sudaromos sutartys pasirašomos iki 2028 m. gruodžio 31 d.

Galimybės mokslo ir tyrimų institucijoms bei centrinės ir vietos valdžios institucijoms , įgyvendinančioms infrastruktūrinius projektus.

Finansuojamų projektų pvz:
METROGUAGUA“ Ispanija. Naujas hibridinių ir elektra varomų autobusų tinklas, mažinantis taršą, skatinantis naudotis viešuoju transportu ir sutrumpinantis keleivių kelionės laiką.
„PLAYGROUND ENERGY“ Bulgarija. Pradedančioji įmonė, kuri sukūrė interaktyvias žaidimų aikšteles, kuriose vaikų energija panaudojama siekiant skatinti juos žaisti, mokytis ir būti sveikais, paverčiant kinetinę energiją garsais ir šviesomis.
AGRIFARM“ Graikija. Žemės ūkio produktus (daugiausia ankštinius augalus ir ryžius) natūraliai auginanti MVĮ, daugiausia dėmesio skirianti mikroklimato poveikiui ir socialiniam verslo poveikiui.
EPIQUS“FINANSUOJAMAS PROFESINIS MOKYMAS Suomija. Fondas, kuris vykdo socialinio poveikio investicijas, finansuoja schemą, kuria siekiama į Suomijos darbo rinką integruoti tūkstančius migrantų ir pabėgėlių, juos apmokant ir ieškant jiems tinkamo darbo.

Remiamos veiklos:
- tvarios investicijos transporto, energetikos, skaitmeninio junglumo, žaliavų tiekimo ir perdirbimo, kosmoso, vandenynų ir vandens, atliekų, gamtos ir kitos aplinkos infrastruktūros, įrangos, kilnojamojo turto ir naujoviškų technologijų diegimo srityse, kuriomis prisidedama prie Sąjungos aplinkos apsaugos arba socialinio tvarumo;
- mokslinių tyrimų ir inovacijų veiklą, mokslinių tyrimų rezultatų perdavimas rinkai, inovacinių sprendimų demonstravimas ir diegimas ir parama novatoriškų bendrovių, išskyrus MVĮ, veiklos plėtrai, taip pat Sąjungos pramonės skaitmeninimas;
- MVĮ ir, tinkamai pagrįstais atvejais, mažų vidutinės kapitalizacijos įmonių galimybės gauti finansavimą;
- Mikrofinansavimą, socialinių įmonių finansavimą ir socialinę ekonomiką; įgūdžius, švietimą, mokymą ir susijusias paslaugas; socialinę infrastruktūrą (įskaitant socialinį būstą ir studentų bendrabučius); socialines inovacijas; sveikatos ir ilgalaikę priežiūrą; įtrauktį ir prieinamumą; socialiniu tikslu vykdomą kultūrinę veiklą; pažeidžiamų asmenų, įskaitant trečiųjų valstybių piliečius, integraciją.

Europos ekonominė erdvė, ES narės, Šalys ES kandidatės

„InvestEU“ programa, kurios biudžeto dalį sudaro Next Generation EU fondo lėšos, teiks reikšmingą paramą įmonėms atsigavimo po Covid-19 pandemijos etape.
Teikiant investicijas bus skiriamas didelis dėmesys ES vidutinės trukmės ir ilgalaikiams politikos prioritetams, tokiems kaip "Europos žaliasis susitarimas", Europos žaliojo susitarimo investicijų planas ir Europos skaitmeninės ateities formavimo strategija.
InvestEU programa naudos ES garantiją, kad būtų remiamos partnerių vykdomos projektų, kurie prisideda prie ES politikos tikslų, finansavimo ir investicinės operacijos.
Įgyvendinantys partneriai ir kiti finansiniai tarpininkai teiks finansavimą kaip garantijas, paskolas, rizikos pasidalijimą ar investuodami nuosavą kapitalą.
InvestEU konsultacinis centras teiks metodinę paramą rengiant projektus ir ieškant galimybių gauti finansavimą.
InvestEU portalas padidins finansuojamų projektų matomumą plačiame tarptautinių investuotojų tinkle ir leis pritraukti papildomas investicijas.

BENDROJI RINKA, INOVACIJOS IR SKAITMENINĖ EKONOMIKA
Paskutinė atnaujinimo data: 2022 01 31