Viešųjų investicijų finansavimo šaltiniai - Finansavimo šaltinių katalogas

Europos investicijų stabilizavimo priemonė

Finansavimo formaPaskola
TipasVeiklai vykdyti
Finansavimo galimybėsGalima gauti finansavimą, Bus galima gauti finansavimą
Veiklos sektoriusEkonomika ir finansai
Finansuojamos veiklosParama investicijoms
Atrankos būdasKita
Galimų pareiškėjų tipaiValstybės institucijos
Priemonės metai2021-2027

Europos investicijų stabilizavimo priemonė padės išlaikyti viešųjų investicijų lygį esant stipriems asimetriniams sukrėtimams, kad būtų išsaugotas stabilumas ir sudarytos geresnės ekonomikos atsigavimo sąlygos. Ši priemonė:
Papildys esamas ES ir nacionalines priemones sukrėtimams absorbuoti;
Prisidės prie makroekonominio ir finansinio stabilumo;
Galės būti panaudota automatiškai ir skubiai, esant stipriems asimetriniams sukrėtimams, kai pasiekiami iš anksto nustatyti parametrai;
Padės išlaikyti patikimą fiskalinę politiką ir maksimaliai sumažins neatsakingo elgesio riziką, nes taikomi iš anksto nustatyti tinkamumo kriterijai;
Galės būti panaudota euro zonos valstybėms narėms ir ne euro zonos valstybės narėms, dalyvaujančioms valiutu kurso mechanizme;
Galės būti papildyta papildomais finansavimo ištekliais iš ES biudžeto.
Šios priemonės apimtyje bus teikiamos ES biudžetos garantuojamos kompensacinės paskolos iki 30 mlrd. EUR, kurių palūkanos, pasiekus iškeltus tikslus, galės būti kompensuojamos ( suteikiama palūkanų subsidija).

EK siūlomas biudžetas Lietuvai - 121 mln. EUR

Administruojančios institucijos

EK Ekonomikos ir finansų reikalų generalinis direktoratas (ECFIN GD)

Koordinuoja Lietuvoje

LR Finansų ministerija

Ekspertinis vertinimas

Esant makroekonominiam sukrėtimui valstybė narė teikią prašymą Europos Komisijai dėl paskolos suteikimo.

Bus sukurtas Stabilizavimo paramos fondas valstybių narių įnašams, atitinkantiems jų pinigų politikos pajamų dalį, rinkti.
Šio fondo pajamos bus skirtos ES biudžetui ir iš jų bus teikiama palūkanų subsidija reikalavimus atitinkančioms valstybėms narėms.
Europos investicijų stabilizavimo priemonę ilgainiui galėtų papildyti kiti ne ES biudžeto ištekliai, kaip Europos stabilumo mechanizmo arba būsimo Europos valiutos fondo funkcijos, taip pat galimas savanoriškas draudimo mechanizmas, kuri turi sukurti valstybės narės.
Priemonę administruoja EK Ekonomikos ir finansų reikalų generalinis direktoratas (ECFIN GD

Naudojant priemonę, esant stipriems asimetriniams sukrėtimams bus teikiamos ES biudžeto garantuojamos iki 30 mlrd. EUR neviršijančios kompensacinės paskolos kartu su komponentu, panašiu į dotacijas, visoms palūkanų išlaidoms padengti.

Paskolas galės gauti valstybės-narės, atitinkančios griežtus tinkamumo krtiterijus, grindžiamus patikimos finansinės ir makroekonominės politikos vykdymu. Paskolomis bus teikiama papildoma finansinė parama, kai kyla spaudimas viešiesiems finansams, ir taip siekiama išlaikyti augimą palaikančių viešųjų investicijų lygį.

Iš priemonės lėšų būtų apmokamos suteiktos paskolos palūkanos, kurią Komisija (ES vardu) pasiskolina kapitalo rinkose ir valstybei narei suteikia kaip kompensacinę paskolą.
Valstybė narė paskolos lėšas panaudoja investicijoms ir išlaiko pakankamą viešųjų investicijų į svarbius sektorius lygį.
Praėjus sutartam laikotarpiui valstybė narė paskolą grąžina. Palūkanų subsidija valstybei narei sumokama tuo metu, kai ji grąžina paskolą arba mokėtinas palūkanas.

Priemonė gali būti taikoma ES valstybės-narės lygmeniu.

ES Komisijos suteiktos kompensacinės paskolos palūkanų kompensavimas.

Paskolų suteikimas valstybės narės būtinųjų viešųjų investicijų vykdymui, esant tam tikriems makroekonominiams sukrėtimams ir kuomet esami nacionaliniai stabilizavimo mechanizmai yra nepakankami.

ES narės

Naująja priemone galės pasinaudoti visos euro zonos šalys ir valstybės narės, dalyvaujančios valiutų kurso mechanizme.

SANGLAUDA, ATSPARUMAS IR VERTYBĖS
Paskutinė atnaujinimo data: 2022 01 31