Viešųjų investicijų finansavimo šaltiniai - Finansavimo šaltinių katalogas

Bendrosios rinkos programa

Finansavimo formaDotacija, Garantijos, Viešieji pirkimai, Apdovanojimai
TipasVeiklai vykdyti
Finansavimo galimybėsGalima gauti finansavimą
Veiklos sektoriusŽemės ūkis/Žuvininkystė, Viešasis valdymas, MVĮ plėtra, Plėtra, Sveikatos apsauga
Finansuojamos veiklosMokymai, Keitimasis žiniomis ir patirtimi, Parama produktyvumo didinimui, Parama investicijoms, Informacijos sklaida
Atrankos būdasKonkursas, Patvirtintų projektų finansavmas, Pirkimų (įsigijimų) konkursai, Kita
Galimų pareiškėjų tipaiValstybės institucijos, Aukštojo mokslo įstaigos, Mažos ir vidutinės įmonės (MVĮ), Tyrimų centrai, Nevyriausybinės organizacijos (NVO), Verslo subjektai, Valstybinės agentūros
Priemonės metai2021-2027

Programos prioritetinės sritys:
- Maisto sauga. Užkirsti kelią gyvūnų ligoms ir augalų kenkėjams, juos kontroliuoti ir išnaikinti. Remti tvarią maisto gamybą ir vartojimą. Padėti gerinti gyvūnų gerovę. Didinti oficialiosios kontrolės veiksmingumą.
- Vartotojų apsauga. Užtikrinti, kad rinkoje esantys produktai būtų saugūs ir vartotojai žinotų taisykles. Padėti nacionalinėms valdžios institucijoms veiksmingai dirbti kartu ir bendrauti.
- Konkurencingumas. Teikti įvairių rūšių paramą įmonėms, ypač MVĮ: finansinę paramą, pvz: dotacijas ir MVĮ paskolų garantijas iš „InvestEU“ fondo; sudaryti lengvesnes sąlygas patekti į rinką ir sumažinti administracinę naštą; padėti įsisavinti inovacijas ir spręsti visuotinius ir visuomenės uždavinius; skatinti palankią verslo aplinką ir verslumo kultūrą.
- Veiksminga bendroji rinka. Įgyvendinti ir vykdyti esamas taisykles ir jas toliau plėtoti, bet kita ko, tokiose srityse kaip įmonių ir sutarčių teisė, kova su pinigų plovimu ir laisvas kapitalo judėjimas. Užtikrinti, kad finansinės paslaugos atitiktų vartotojų, pilietinės visuomenės ir galutinių naudotojų poreikius.
- Europos statistika. Teikti finansavimą nacionaliniams statistikos institutams, kad ekonominei, socialinei, aplinkos ir teritoriniai padėčiai stebėti būtų rengiami ir platinami kokybiški statistiniai duomenys.
- Veiksmingi standartai. Teikti finansinę paramą organizacijoms, kuriančioms Europos standartus.

Bendras biudžetas - 4,2 mlrd. EUR.
Be to, bus skirta 2 mlrd. EUR pagal „InvestEU“ MVĮ liniją, kurie bus teikiami kaip MVĮ garantijų priemonė.

Administruojančios institucijos

EK Vartotojų, sveikatos, žemės ūkio ir maisto programų vykdomoji įstaiga (CHAFEA); EK Vidaus rinkos, pramonės verslumo ir MVĮ generalinis direktoratas (GROW DG)

Koordinuoja Lietuvoje

NEPASKELBTA

Ekspertinis vertinimas

Numatoma, kad tam tikras programos dalis įgyvendins vykdomosios įstaigos. Ši nuostata visų pirma taikoma su verslo subjektų ir MVĮ konkurencingumu susijusiai veiklai bei mokymui apie žmonių, gyvūnų bei augalų sveikatą maisto grandinėje ir gyvūnų gerovės paramai.
Prekių ir paslaugų vidaus rinkos, viešųjų pirkimų, rinkos priežiūros, standartizacijos, įmonių ir MVĮ konkurencingumo srityse programos įgyvendinimo stebėseną nuolat tiesiogiai vykdys Komisijos tarnybos ir vykdomosios agentūros, kurioms bus pavestas tam tikrų programos dalių įgyvendinimas.
Programos maisto saugai ir statistikai skirta dalis bus įgyvendinta taikant tiesioginį valdymą, naudojant įgyvendinimo būdus, kuriuos daugiausia sudaro dotacijos ir viešieji pirkimai.
Pagal programą gali būti teikiamas bet kurios Finansiniame reglamente nustatytos formos finansavimas, visų pirma dotacijos, apdovanojimai ir viešieji pirkimai. Finansavimas taip pat gali būti teikiamas finansinėmis priemonėmis, naudojant derinimo operacijas.

Maisto saugos veiksmai - iki 100 proc . tinkamų finansuoti išlaidų;
Statistinių duomenų rinkimo/apdorojimo veiksmai- iki 95 proc. tinkamų finansuoti išlaidų;
Kitų veiklų finansavimo dydžiai bus apibrėžti konkrečiose darbo programose.

Veiklos atitikimas Reglamento 8 str. nustatytiems reikalavimams bei konkrečioje programoje ( kai dotacijos teikiamos be konkurso) ar kvietime teikti pasiūlymus nustatytiems reikalavimams.

Valstybių narių veiklai remti dotacijos daugiausia bus skiriamos nevyriausybinėms organizacijoms, nacionalinėms agentūroms, universitetams ir pan. Subsidijuojamos veiklos ir projektų vykdymo trukmė – nuo vienerių iki trejų metų. Paslaugų teikimo sutartys bus sudaromos tokiose srityse kaip tyrimai, duomenų rinkimas, sutartys dėl vertinimo, mokymo iniciatyvos, informacinės kampanijos, informacinių technologijų ir komunikacijos paslaugos, infrastruktūros valdymas ir pan. Be to, bus perkami antikūnai ir vakcinos gyvūnų ligų protrūkiams kontroliuoti.

Remiamos priemonės:
- Skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistema (RASFF);
- ES etaloninės laboratorijos ir etaloniniai centrai;
- Neatidėliotinų priemonių finansavimas;
- Maisto ir pašarų, gyvūnų sveikatos ir gerovės bei augalų sveikatos srities kompetentingų institucijų mokymas;
- Skubių pranešimų apie pavojingus gaminius sistema;
- Bendradarbiavimo vartotojų apsaugos srityje tinklas, kurio tikslas – kovoti su ES masto neteisėta veikla (pvz., klaidinančiomis reklaminėmis
kampanijomis);
- Europos vartotojų centrai, kurie gali padėti piliečiams išspręsti problemas, pavyzdžiui, perkant internetu;
- Elektroninio ginčų sprendimo platforma, padedanti vartotojams spręsti ginčus neteismine tvarka;
- Europos įmonių tinklas teikiantis visapusiškas konsultavimo paslaugas MVĮ apie tai, kaip kurti inovacijas ir plėstis tarptautinėje rinkoje;
- Skolos ir nuosavo kapitalo finansavimas, skiriamas pagal „InvestEU“ fondo MVĮ liniją.
- Vidaus rinkos informacinė sistema, skirta institucijoms keistis informacija.

Į naują programą įtrauktos veiklos, finansuotos pagal ankstesniąsias penkias įmonių konkurencingumo, vartotojų apsaugos, vartotojų ir galutinių naudotojų finansinių paslaugų, finansinių paslaugų politikos formavimo ir maisto grandinės programas.
Remiami veiksmai :
- parama įgyvendinant ir modernizuojant Sąjungos teisinę sistemą šiam tikslui renkant duomenis ir atliekant analizes;
- tyrimai ir vertinimai;
- pajėgumų stiprinimas ir palankesnių galimybių sudarymas valstybių narių, jų kompetentingų institucijų, Komisijos ir decentralizuotų ES agentūrų bendriems veiksmams;
- mechanizmų, kuriuos taikant asmenims, vartotojams ir verslo subjektams būtų suteikiama galimybė dalyvauti priimant sprendimus, finansavimas;
- patirties ir žinių mainų bei sklaidos gerinimas.

Europos ekonominė erdvė, ES narės, Šalys ES kandidatės

Programos pagrindiniai tikslai:
- Išlaikyti aukštą maisto saugos lygį;
- Geriau apsaugoti vartotojus;
- Padidinti įmonių, ypač MVĮ, konkurencingumą;
- Gerinti bendrosios rinkos valdymą ir taisyklių laikymąsi;
- Rengti ir platinti kokybiškus statistinius duomenis;
- Kurti veiksmingus Europos standartus

BENDROJI RINKA, INOVACIJOS IR SKAITMENINĖ EKONOMIKA
Paskutinė atnaujinimo data: 2022 01 31