Viešųjų investicijų finansavimo šaltiniai - Finansavimo šaltinių katalogas

Aplinkos ir klimato kaitos programa LIFE

Finansavimo formaDotacija, Viešieji pirkimai, Apdovanojimai
TipasVeiklai vykdyti, Infrastruktūrai ar kitam ilgalaikiui turtui kurti
Finansavimo galimybėsGalima gauti finansavimą, Bus galima gauti finansavimą
Veiklos sektoriusViešasis valdymas, Inovacijos, Energetika, Aplinkosauga
Finansuojamos veiklosKeitimasis žiniomis ir patirtimi, Techninė parama administravimui, Naujų įrankių/sprendimų kūrimas, Partnerystės vystymas, Informacijos sklaida
Atrankos būdasKonkursas, Pirkimų (įsigijimų) konkursai
Galimų pareiškėjų tipaiValstybės institucijos, Viešieji ir privatūs juridiniai asmenys, Nevyriausybinės organizacijos (NVO), Verslo subjektai, Vietinės valdžios institucijos
Priemonės metai2021-2027

Sustiprinta programa LIFE atliks svarbų vaidmenį didinant investicijas į klimato politikos veiksmus ir švarią energiją visoje Europoje. Naujasis stimulas efektyvaus energijos vartojimo ir nedidelės apimties atsinaujinančiųjų energijos išteklių technologijų srityse padės piliečiams ir bendrovėms per konkrečius praktinius projektus tapti perėjimo prie mažataršės ekonomikos skatintojais.
Sudaro 4 paprogramės:
Gamta ir biologinė įvairovė (2,15 mlrd. EUR);
Žiedinė ekonomika ir gyvenimo kokybė (1,35 mlrd. EUR);
Klimato kaitos švelninimas ir prisitaikymas (950 mln. EUR);
Perėjimas prie švarios energijjos (1 mlrd. EUR).
Programa LIFE bus remiamos nedidelio masto inovacijos, kurios padės piliečiams imtis veiksmų klimato srityje ir jų bendruomenėms naudingos veiklos.
Tikimasi, kad pagal šią programą 61 proc. viso programai skirto finansinio paketo bus skirta klimato tikslams

Bendras biudžetas - 5,43 mlrd. EUR

Administruojančios institucijos

Europos klimato, infrastruktūros ir aplinkos vykdančioji agentūra (CINEA)

Koordinuoja Lietuvoje

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), LR Aplinkos ministerija

Ekspertinis vertinimas

Vieną kartą metuose

Programą LIFE tiesiogiai valdo Europos Komisija. Vykdyti tam tikras dalis perduota Mažųjų ir vidutinių įmonių reikalų vykdomajai įstaigai (EASME).
2021–2027 m. programos LIFE įgyvendinimą planuojama perduoti vykdomajai įstaigai, tačiau tai priklausys nuo sąnaudų ir naudos analizės rezultato ir atitinkamų sprendimų, kuriuos reikės priimti.
Programos lygmeniu daugiametėse darbų programose nustatomi konkretūs teminiai prioritetai, siektini per visą programų įgyvendinimo laikotarpį, ir konkretūs siekiniai, įskaitant tikėtinus rezultatus .
Pasibaigus kiekvienam metiniam kvietimui teikti pasiūlymus, Komisija tirs, ar finansuota pakankamai konkretaus veiksmo srities projektų, ir prireikus atliks pataisymus, kad pasiektų laikotarpio vidurio tikslinius rodiklius.
Kvietimai skelbiami ir paraiškos teikiamos ES Funding&Tender (SEDIA) portale.

Standartiniams veiksmų projektams numatomas iki 60% LIFE programos finansavimo intensyvumas (gamtos paprogramės prioritetiniams rūšių ir buveinių projektams iki 67 ar 75%).
Techninė parama strateginių projektų parengimui - iki 70 tūkst. eurų (finansavimo intensyvumas – 60%);

Visa ilgalaikio turto įsigijimo vertė gali būti įtraukiama į tinkamas finansuoti išlaidas, jei užtikrinamas turto panaudojimas tam pačiam tikslui ir po projekto pabaigos;

Finansavimo skyrimo kriterijai nustatomi kvietimuose teikti pasiūlymus.
Bendrieji finansavimo skyrimo principai aprašyti programos Reglamento 13 str.
Pasiūlymai atrenkami pagal gavėjų profesionalius duomenis ir finansinį stabilumą, taip pat kitus teisinio pagrindo kriterijus.

Techninė parama priemonės įgyvendinimui.
Parama gebėjimų stiprinimui, investicijų skatinimui ir kitokiai politikos įgyvendinimo veiklai, kuria orientuojama į efektyvų energijos vartojimą ir nedidelės apimties atsinaujinančiųjų energijos išteklių technologijas, kuriais prisidedama prie klimato kaitos švelninimo ir aplinkos tikslų.
Veiklos dotacijomis bus remiami ne pelno subjektai, dalyvaujantys rengiant, įgyvendinant Sąjungos teisės aktus bei politiką ir užtikrinant jų įgyvendinimą, ir visų pirma veikiantys aplinkos arba klimato srityse, įskaitant perėjimą prie švarios energijos.

Naująja programa daugiausia bus siekiama kurti ir įgyvendinti novatoriškas aplinkos ir klimato problemų sprendimo priemones, spartinant politikos kūrimo, įgyvendinimo ir vykdymo užtikrinimo pokyčius. Ji taip pat bus pakankamai lanksti sprendžiant naujus svarbiausius prioritetinius klausimus, atsiradusius programos laikotarpiu.
Dotacijomis galės būti finansuojami :
- strateginiai gamtos projektai ;
- strateginiai integruotieji projektai;
- techninės pagalbos projektai;
- standartiniai veiksmų projektai;
- kiti veiksmai, reikalingi siekiant įgyvendinti nustatytus bendruosius tikslus.

Remiama:
- Parama standartiniams veiksmų projektams, skirtiems gamtos ir biologinės įvairovės srities geriausiai praktikai kurti, taikyti ir populiarinti.
- Parama naujiems projektams, kuriais bus siekiama padėti ir skatinti įgyvendinti ES gamtos apsaugos taisykles ir biologinės įvairovės politikos tikslus.
- Parama veiksmams, kurie padės siekti pagrindinių ES politikos tikslų, kaip antai perėjimo prie žiedinės ekonomikos ir ES oro bei vandens kokybės saugojimo bei gerinimo.
- Parama veiksmams, kurie padės įgyvendinti 2030 m. klimato ir energetikos politikos strategiją ir įvykdyti pagal Paryžiaus klimato susitarimą prisiimtus Sąjungos įsipareigojimus.
- Parama gebėjimų stiprinimui, investicijų skatinimui ir kitokiai žaliosios politikos įgyvendinimo veiklai.

ES narės, Europos ekonominė erdvė, Šalys ES kandidatės

Programa LIFE yra vienintelis ES fondas, skirtas išimtinai aplinkos ir klimato politikos tikslams.
Remiami veiksmai, skirti gamtos apsaugai, žiedinės ekonomikos plėtrai, perėjimui prie švarios energijos, kovai su klimato kaita.
Teikiama parama naujoms technologijoms, geriausios praktikos kūrimui, koordinavimui ir gebėjimų stiprinimui.
Taip pat remiamas nacionalinių,regioninių bei daugiaregioninių aplinkos ir klimato planų įgyvendinimas.

GAMTOS IŠTEKLIAI IR APLINKA
Paskutinė atnaujinimo data: 2022 01 31