Naujienos

Trejos įkurtuvės Kauno rajone

10-2L-Zapyskio mokykla-©Norbert Tukaj-9853.jpg

2023 m. vasario 2 dieną atidarytas Mastaičių baseinas – tai paskutinis baigtas atnaujinti objektas, įgyvendinant projektą „Švietimo, sporto, laisvalaikio ir sveikatingumo paslaugų prieinamumo didinimas Kauno rajono savivaldybėje“.

Tai pirmasis Lietuvoje kompleksinis viešojo ir privataus sektorių partnerystės (VPSP) projektas vienu metu įgyvendintas trijose Kauno rajono savivaldybės teritorijose: rekonstruotos Zapyškio pagrindinė ir Kačerginės pradinė mokyklos, atnaujintas Mastaičių baseinas, o šalia esančiame sklype pastatyta pradinė mokyklą su darželiu. Į šiuos objektus investavo privatus partneris – fondas „Baltic Infrastructure Fund“, projektavo biuras „2L Architects“, statė „Conres LT“, o pastatų priežiūra 13 metų rūpinsis bendrovė „SOL Baltics“.  Projekto investicijų vertė – 13,6 mln. eurų.

„Šis projektas yra ne tik gerasis bendradarbiavimo tarp privataus ir viešojo partnerių pavyzdys. Tai ir komandinio bendradarbiavimo pavyzdys, kuomet visame projekto procese, pradedant nuo projekto inicijavimo ir baigiant derybų etapu,  dalyvauja ne tik suburta projekto komanda, bet ir politinė, ir vykdomoji valdžia“, – sako Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) Viešosios ir privačios partnerystės skyriaus ekspertė Ilona Budvytienė.

Projektu siekta pagerinti veikiančių mokyklų energetinį efektyvumą ir išplėsti bei modernizuoti sportui skirtą infrastruktūrą. Po atnaujinimo mokyklose papildomai iš apylinkių priimti 500 mokinių. Naujai pastatytų pastatų energinė klasė yra A++, o rekonstruotų mokyklų pastato Kačerginėje energinė klasė padidėjo iki A, Mastaičių baseino – nuo G iki C.

Įgyvendinant šį projektą, CPVA Viešosios ir privačios partnerystės skyriaus ekspertai Kauno rajono savivaldybei teikė finansinę ekspertinę pagalbą, dalyvavo derybose su privačiu investuotoju ir jose atstovavo viešąjį interesą. Taip pat padėjo spręsti iššūkius ir sutarties įgyvendinimo metu.

Projektas susidūrė su iššūkiais

Karantinas, infliacija, karas Ukrainoje – visi šie veiksniai buvo nemažas iššūkis „BaltCap Infrastructure Fund“, įgyvendinant šį kompleksinį projektą.

„Žvelgiant atgal, statybų pabaiga atrodo kaip koks stebuklas. Mums buvo labai sunku sutilpti į biudžetą pasirašius sutartį pradėjo kilti infliacija, su rangovu buvo bėdų. Bet matėme platesnį projekto poveikį, todėl nusprendėme dėti maksimalias pastangas, kad jį įgyvendintume“, – „Verslo žinioms“ sakė Šarūnas Stepukonis, „BaltCap“ fondo partneris.

Savivaldybė rodo sektiną pavyzdį

Vienas iš pastarųjų metų iššūkių yra palyginus nedidelės VPSP projektų vertės, todėl geras sprendimas kelis objektus konsoliduoti į vieną projektą ir tokiu būdu didinti VPSP projektų patrauklumą tiek investuotojams, tiek finansuotojams. Kauno rajonas dar 2018 m. priėmė drąsų sprendimą konsoliduoti trijų skirtingų objektų įgyvendinimą. Toks projektas susiduria su didesniais iššūkiais (reikėjo suderinti ne tik savivaldybės ir investuotojo interesus, bet taip pat ir trijų skirtingų mokyklų interesus bei jų poreikius), tačiau Kauno rajono savivaldybė tapo sektinu pavyzdžiu ir įrodymu, kad ir kompleksinių projektų iššūkiai gali būti sėkmingai įveikiami ir įgyvendinami nustatytais terminais bei suvaldant kylančias rizikas.

„Su privačiu partneriu buvo suderėta labai konservatyvi investicijų grąža. Tai patvirtino ir SEB banko atlikta viešosios ir privačios partnerystės projektų analizė, nustačiusi, kad šis projektas yra vienas mažiausiai viešajam sektoriui kainuosiančių projektų Baltijos šalyse“, – dalinasi CPVA ekspertė I. Budvytienė.

Jau anksčiau Eurostatas yra patvirtinęs, kad visos rizikos tarp VPSP sutarties partnerių paskirstytos tinkamai, ir ši sutartis nedidins biudžeto deficito. Tai buvo labai svarbi žinia, nes, jei būtų kitaip ir sutartis būtų pripažinta balansine, vien ši sutartis savivaldybės ir valstybės skolą automatiškai būtų padidinusi projekto investicijų verte.

 

Nuotraukos autorius Norbert Tukaj.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023 08 23