Naujienos

Investicijos į švietimo infrastruktūros atnaujinimą Kauno rajone valstybės skolos nedidins

Kauno rajono savivaldybės ir privataus fondų valdytojo „BaltCap“ fondo „BaltCap Infrastruction Fund“ viešosios ir privačios partnerystės būdu (VPSP) įgyvendinama švietimo infrastruktūros atnaujinimo sutartis nedidins valstybės ir savivaldybės skolos. Tokią išvadą, įvertinusi šalių pasirašytą VPSP sutartį, pateikė ES statistikos tarnyba – Eurostatas. 

Kačerginės mokyklos vizualizacija1.jpg

Šis pirmasis Lietuvoje kompleksinis viešosios ir privačios partnerystės projektas vienu metu įgyvendinamas trijose Kauno rajono savivaldybės teritorijose: pasitelkus privatų partnerį, numatyta rekonstruoti Zapyškio pagrindinę ir Kačerginės pradinę mokyklas, atnaujinti Mastaičių baseiną, o šalia esančiame sklype pastatyti pradinę mokyklą su darželiu. Po atnaujinimo mokyklose papildomai planuojama ugdyti 500 mokinių iš aplinkinių vietovių. Privatus fondas į šį projektą investuos 13,6 mln. eurų.

„Eurostatas patvirtino, kad visos rizikos tarp VPSP sutarties partnerių paskirstytos tinkamai ir ši sutartis nedidins biudžeto deficito. Tai yra labai svarbi žinia, nes, jei būtų kitaip ir sutartis būtų pripažinta balansine, vien ši sutartis savivaldybės ir valstybės skolą automatiškai padidintų 13,6  mln. eurų realia verte”, –  Eurostato išvadą komentuoja Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA)  Viešosios ir privačios partnerystės kompetencijų centro ekspertė Neringa Pažūsienė.

Jos teigimu, Eurostatas vertina kiekvieną Europos Sąjungos šalyse pasirašomą valdžios ir privataus subjektų partnerystės sutartį ir greičiausiai jau nuo kitų metų pradės vertinti ir koncesijų sutartis.   

Eurostatas vertina, ar VPSP sutarties partneriai teisingai pasiskirstė rizikas – statybos, tinkamumo, paklausos. Paprastai statybos (įskaitant ir projektavimo) ir tinkamumo (infrastruktūros ir paslaugų kokybės) rizikos privalo būti perduotos privačiam partneriui, o paklausos riziką, pavyzdžiui, kokio dydžio mokyklos reikia, kiek bus vartotojų, darbuotojų ir panašias, viešasis subjektas pasilieka sau. Taip pat, Eurostatas vertina ar nenumatytos valstybės ar savivaldybės garantijos ir kitas nuostatas.

„Teikdami ekspertinę pagalbą valstybės bei savivaldybių institucijoms, visuomet rekomenduojame partnerystės sutartis rengti pagal CPVA standartinius dokumentus, kadangi jie nuolat atnaujinami pagal Eurostato reikalavimus bei gautus pastebėjimus“, –  pabrėžia N. Pažūsienė. 

Šiuo metu iš 9 Lietuvoje sudarytų valdžios ir privataus subjektų partnerystės sutarčių 2 sutartis Eurostatas yra pripažinęs balansinėmis (Vilniaus Balsių mokyklos ir Palangos aplinkkelio), o 4 – nebalansinėmis  (Vilniaus, Kauno ir Panevėžio komisariatų / areštinių sutartis bei pastarąją Kauno rajono švietimo infrastruktūros atnaujinimo sutartį). Verdikto dar laukia šiuo metu vertinamos Krašto apsaugos ministerijos ir privačių subjektų pasirašytos trijų karinių miestelių statybos partnerystės sutartys. 

 

 

Paskutinė atnaujinimo data: 2021 06 08