Metodikos ir leidiniai

Škotijos geroji patirtis: Hub ir NPD modelių įgyvendinimas

apvalga pilnas 1b.jpg
2017-08-23

Siekdamos išjudinti sulėtėjusią ekonomiką, Europos Sąjungos šalys ieško naujų būdų, skatinančių investicijas į viešąją infrastruktūrą bei pritraukiančių privačias investicijas į ekonomiką. Todėl vis dažniau taikomos priemonės, kurios pritraukia privačių subjektų resursus ir supaprastina procedūras.

Žemiau pateikiamoje apžvalgoje analizuojama Škotijos geroji patirtis, ieškant alternatyvių finansavimo šaltinių ir įgyvendinant skirtingus modelius, pavyzdžiui, „Škotijos hub“ modelis (toliau – Hub modelis) ar „Ne pelno paskirstymo“ („Non-profit distributing“) modelis (toliau – NPD modelis).

Taikant Hub modelį viešojo sektoriaus institucijos, veikiančios tam tikroje apibrėžtoje teritorijoje, bendradarbiauja tarpusavyje ir su privačiu subjektu, veikdamos institucinės viešosios ir privačios partnerystės pagrindu, kad būtų pastatyta reikalinga infrastruktūra ir pagerintas viešųjų paslaugų teikimo efektyvumas.

Pagal NPD modelį privačiam subjektui nustatoma pagrįsta fiksuoto dydžio investicijų grąžos norma, o viešasis subjektas vykdo didesnę projektą įgyvendinančios bendrovės kontrolę, turėdamas „auksinę akciją“ ir teisę spręsti bei balsuoti dėl esminių dalykų. Pelno perviršis, NPD modelio atveju, grąžinamas viešajam subjektui.

Naujų finansavimo šaltinių paieška yra aktuali ir Lietuvai, nes pasibaigus Europos Sąjungos 2014-2020 m. finansavimo laikotarpiui bus svarbu rasti naujus finansavimo būdus projektams įgyvendinti, o privataus sektoriaus dalyvavimas šiame procese tik paspartintų projektų įgyvendinimą. Tiesa, tam turi būti sudarytos palankios ir patrauklios sąlygos verslui.

Pilna apžvalga „Škotijos geroji patirtis, įgyvendinant Hub ir NPD modelius“ (795.6 KB )

Paskutinė atnaujinimo data: 2018 06 12