Viešųjų investicijų projektų rengimas - Naujienos

CPVA ekspertai dalinosi Lietuvos patirtimi Europos regionų ir miestų savaitės renginiuose Briuselyje

Linas-Jasiukevicius.jpg

Sąnaudų naudos analizę (SNA) būtina taikyti ir mažos vertės investicijų projektuose (IP) – tai apie ką nemažai kalbėta šią savaitę Briuselyje vykstančiuose Europos regionų ir miestų savaitės renginiuose, Lietuva jau daro kelerius metus.

Skaičiavimai rodo, kad mažesnės nei 50 mln. eurų investicijų vertės IP yra labai svarbūs, nes būtent jie, susiję su sveikatos, švietimo, kultūros ir kt. paslaugų gerinimu yra aktualiausi kasdien, o į kiekvieną iš jų investuojamos pinigų sumos, kad ir sąlyginai nedidelės, susumavus sudaro didelius biudžetus, kuriuos svarbu panaudoti efektyviai.

Būtent todėl, kad Lietuva turi nemažos patirties kompleksiškai taikant SNA iš viso net 14-oje viešojo sektoriaus veiklos sričių, CPVA ekspertas Linas Jasiukevičius buvo pakviestas į Europos regionų ir miestų savaitę (European Week of Regions and Cities 2017) vesti seminaro apie tai, kaip pritaikyti šį analizės metodą, rengiant mažos vertės IP.

„Renginyje buvome pristatomi kaip inovatoriai, turinys ypatingą patirtį. Po seminaro, kuriame pasakojau apie Lietuvos įdirbį ir pristačiau mūsų pačių sukurtą SNA skaičiuoklę, išgirdau daug praktinių klausimų – IP rengėjai ir vertintojai iš visos Europos buvo susidomėję mūsų įrankiu, aiškinosi, kaip galėtų pasinaudoti mūsų patirtimi ir pritaikyti jį savo šalyse“, – pasakojo CPVA Viešosios ir privačios partnerystės ekspertas L.Jasiukevičius.

Dažnai yra laikoma, kad SNA yra labai kompleksinė ir sudėtinga. Kalbėdami apie jos pritaikymą investicijų socialinei-ekonominei naudai įvertinti mažuose projektuose, specialistai vieningos nuomonės neturi. Vieni mano, kad analizę galima supaprastinti atsisakant svarbių, tačiau sudėtingų ir reikalaujančių daug laiko ir pastangų analizės elementų. Tačiau CPVA ekspertai, sukūrę pavyzdinę SNA skaičiuoklę ir kitus analizę palengvinančius įrankius, yra įsitikinę, jog vertingiau būtų tiesiog standartizuoti ir automatizuoti kai kurias prielaidas ir skaičiavimų veiksmus.

„Atliekant SNA svarbiausia yra paslaugos paklausa, investicijų kaina, veiklos išlaidos, rizikos mažinimo veiksniai. Kitus dalykus suskaičiuoti galima automatiškai, pasitelkus skaičiuoklę. Pvz., projekto išorinio socialinio-ekonominio poveikio vertinimo prielaidos, reikalaujančios tyrimų ir nuolatinių atnaujinimų, gali būti įvertintos specializuotame centre, kuris teiktų šią informaciją rengėjams ir tai leistų sumažinti viešojo sektoriaus institucijų patiriamas išlaidas, rengiant IP. Būtent šuo keliu jau pastaruosius ketverius metus eina Lietuva. Atitinkamai tinkamai paruošti įrankiai gali smarkiai suefektyvinti viešojo sektoriaus darbą – analizę galima paprasčiau ir greičiau atlikti kalbant ne tik apie didelius, 50-75 mln. Eurų vertę siekiančius projektus, bet ir mažesnius, kurių įgyvendiname daug ir įvairiose viešojo sektoriaus srityse“, – sakė L. Jasiukevičius.

Ekspertas pridūrė, kad sukurti sistemą, leidžiančią standartizuoti atitinkamas prielaidas ir skaičiavimų veiksmus, galima kiekvienoje šalyje ir visai nesvarbu, koks jos dydis, mat didelei daliai verčių pagrįsti naudojami oficialūs šalies statistiniai rodikliai, kurie Eurostato nuostatų dėka, skaičiuojami visose ES šalyse.

Be L. Jasiukevičiaus seminare pranešimus skaitė dar du ekspertai – Europos komisijos ir „JASPERS“ atstovai. Seminaro dalyviai – apie pusantro šimto viešojo sektoriaus atstovų ir konsultantų iš visos ES.

Sąnaudų naudos analizės skaičiuoklė – standartizuotas įrankis, skirtas įvertinti investicijų projekto finansinius ir ekonominius srautus, pasirinkti optimalią alternatyvą investicijų projektų rengėjams ir vertintojams. Ši skaičiuoklė yra unikali ir neturi analogų kitose šalyse, leidžia supaprastinti investicijų projektų rengimą ir sumažinti sąnaudų naudos analizės parengimo išlaidas.

CPVA ekspertų kurtas skaičiuokles ir kitą teisinę bei metodinę informaciją, reikalingą rengiant investicijų projektus, galite rasti paspaudę čia (nuoroda į dokumentus: http://www.ppplietuva.lt/teisine-metodine-informacija/metodiniai-dokumentai/ ).

Daugiau informacijos apie Europos regionų  ir miestų savaitę rasite paspaudę čia.

Renginio nuotraukas rasite paspaudę čia.

Kitas naujienas rasite paspaudę čia.

Paskutinė atnaujinimo data: 2018 04 09